Cell Culture Microplates
- (1)
- (12)
- (1)
- (36)
- (6)
- (4)
- (5)
- (15)
- (1)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (311)
- (3)
- (1)
- (48)
- (75)
- (33)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (5)
- (4)
- (1)
- (155)
- (7)
- (11)
- (1)
- (25)
- (1)
- (4)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (96)
- (26)
- (5)
- (5)
- (40)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (12)
- (26)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (131)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Falcon™ Optilux™ 384-Well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom Microplate
Color:Black, Clear Bottom; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Corning™ BioCoat™ 96-Well, Collagen Type I-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: White; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Well Color | Opaque |
| Lid | With Lid |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Promotion of cell attachment and spreading, rapid expansion of cell populations, serum-free or reduced serum culture, cell adhesion assay, improving survival of primary cells in culture |
| Sterility | Sterile |
| Source | Rat Tail |
| Array | 8 x 12 |
| Culture Area | 0.25 cm2 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Collagen Type I |
| Shelf Life | 6 Months |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Corning™ BioCoat™ 96-Well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: Clear; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Well Color | Clear |
| Lid | With Lid |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Attachment and spreading of a variety of cell types, cell differentiation and neurite outgrowth, attachment of fastidious transfected cell lines, support survival of primary neurons in culture, serum-free or reduced serum culture |
| Sterility | Sterile |
| Source | Poly-D-Lysine |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Poly-D-Lysine |
| Shelf Life | 6 Months |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Corning™ BioCoat™ 96-Well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: Black, Clear Bottom; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Well Color | Clear |
| Lid | With Lid |
| Color | Black,Clear Bottom |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Attachment and spreading of a variety of cell types, cell differentiation and neurite outgrowth, attachment of fastidious transfected cell lines, support survival of primary neurons in culture, serum-free or reduced serum culture |
| Sterility | Sterile |
| Source | Poly-D-Lysine |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Poly-D-Lysine |
| Shelf Life | 6 Months |
| No. per Pack | 5/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Corning™ BioCoat™ 384-Well, Collagen Type I-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: White; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Well Color | Opaque |
| Lid | With Lid |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Promotion of cell attachment and spreading, rapid expansion of cell populations, serum-free or reduced serum culture, cell adhesion assay, improving survival of primary cells in culture |
| Sterility | Sterile |
| Source | Rat Tail |
| Array | 16 x 24 |
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Collagen Type I |
| Shelf Life | 6 Months |
| No. per Pack | 5/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Falcon™ 384-Well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom Microplate
Color:White; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Corning™ BioCoat™ 384-Well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Clear; Sterility:Non-sterile; Lid:With Lid
Corning™ BioCoat™ 96-Well, Laminin/Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Corning™ PureCoat™ 96-Well, Amine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: Black, Clear Bottom; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Lid | With Lid |
| Color | Black,Clear Bottom |
| Surface Treatment | Amine |
| Material | Polystyrene |
| Shelf Life | 18 Months |
| No. per Pack | 5/Pk. |
| For Use With (Application) | Culture of primary cells, transfected, transformed and fastidious cell lines, culture in standard, serum-free or serum-reduced conditions, freeze-thaw recovery of cryopreserved primary cells and cell lines, including division arrested |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ 384 Well Plate, TC Surface, Pack of 10
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Thermo Scientific™ 96 Well Plate, Non-Treated, Surface, No Lid, Non-sterile, Pack of 10
Clear polystyrene plates are ideal for optical measurements. Untreated polystyrene is hydrophobic and is suited for growth of suspension cultures that can proliferate and grow without attachment.
Gibco™ AlgiMatrix™ 6-Well, 3D Culture System, Flat-Bottom Microplate
Color: Clear; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade |
| No. of Wells | 6 |
| Product Type | Microplate |
| Lid | With Lid |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | AlgiMatrix 3D Culture System |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | Algimatrix |
Thermo Scientific™ 96 Well Round (U) Bottom Plate, TC Surface, Pack of 1
Ideal in a wide variety of applications, including cloning experiments and tissue culture-based analytical systems
Thermo Scientific™ Nunc™ MicroWell™ 96-Well, Nunclon Delta-Treated, Flat-Bottom Microplate
Color: Clear; Sterility: Sterile; Lid: Without Lid
| Skirt Style | High Flange |
|---|---|
| Lid | Without Lid |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Volume (Metric) Well | 400 μL |
| Sterility | Sterile |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | Microplate |
| Barcode | Custom Barcoding Available |
| Surface Treatment | Nunclon Delta |
| Certifications/Compliance | All microplates manufactured by Nunc meet the recommendation of American National Standards (ANSI) (ANSI/SBS 1-2004) |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Product Line | Nunc |
Corning™ Costar™ HTS Transwell™ 96-Well, Cell Culture-Treated, Transwell Receiver Plate - Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid